KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Aktualności

Poznajmy rywala Wojowników: AZS AWF Biała Podlaska

Poznajmy rywala Wojowników: AZS AWF Biała Podlaska
marzec 01
09:41 2019

Niedzielny rywal szczypiornistów KSZO Odlewnia Ostrowiec Św., czyli AZS AWF Biała Podlaska, jest klubem wielosekcyjnym. Sekcję piłki ręcznej powołano do życia w 1986 roku. Po 5 sezonach istnienia zespół awansował z II ligi na zaplecze ekstraklasy.

W I lidze bialczanie występowali przez kolejnych siedem sezonów, ani razu nie plasując się poniżej 7 pozycji. W sezonie 1997/98 Akademicy uzyskali historyczny awans do ekstraklasy. Pierwsze dwa lata w najwyższej klasie rozgrywkowej zespół z Białej Podlaskiej zakończył na 7 miejscu. W sezonie 2000/01 AZS wygrał jedynie 4 spotkania i spadł do I ligi. Po dwóch sezonach zespół powrócił do ekstraklasy, jednak nie utrzymał się w niej i już po roku zaliczył ponowny spadek. Do najwyższej klasy rozgrywkowej zespół z Białej Podlaskiej już nie powrócił. W sezonie 2009/10 AZS AWF Biała Podlaska po raz pierwszy od 20 lat spadł do II ligi. Od tej pory drużyna balansowała pomiędzy I a II ligą. Ostatnie sezony przyniosły jednak stabilizację na zapleczu ekstraklasy. Dwa sezony temu akademicy uplasowali się na dziewiątej pozycji, zaś w minionych rozgrywkach niemal do końca rywalizowali o triumf w lidze z SPR Tarnów. Ostatecznie zawodnicy z Białej Podlaskiej zajęli drugą lokatę.

Biało – zieloni mają na koncie trzynaście medali Akademickich Mistrzostw Polski, w tym osiem złotych. AZS trzykrotnie występował też w finałowych turniejach o Puchar Polski.

W barwach AZS AWF Biała Podlaska występowało trzech byłych zawodników KSZO Krystian Wędrak, Tomasz Pomiankiewicz i Mateusz Antolak. W obecnych rozgrywkach nasi niedzielni rywale plasują się na wysokiej trzeciej pozycji.

Historia spotkań KSZO – AZS AWF Biała Podlaska

Jak dotąd obie drużyny spotkały się pięciokrotnie. Bilans jest niekorzystny dla ostrowczan, którzy wygrali tylko jedno z tych spotkań. W pierwszym meczu bieżącego sezonu ostrowczanie przegrali sześcioma bramkami, jednak bardzo długo toczyli wyrównany bój w Białej Podlaskiej. Dopiero w końcówce gospodarze tamtego pojedynku zdołali wypracować sobie kilkubramkową przewagę.

Z obecnych zawodników KSZO w meczach przeciwko AZS AWF Biała Podlaska najskuteczniejszy jest Maciej Jeżyna, który zdobył w nich 13 bramek. Niestety jak wiemy z powodu kontuzji nie powiększy w niedzielę swojego dorobku. Mają za to na to szanse Damian Falasa i Kacper Grabowski, którzy przeciwko najbliższemu rywalowi rzucili odpowiednio 10 i 8 bramek.

Sezon 2016/17
KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. – KS AZS-AWF Biała Podlaska 34:23 (16:12)
KSZO: Piątkowski, Szewczyk – Kwiatkowski 9, Czuwara 8, Jeżyna 6, Afanasjev 5, Goliszewski 2, Antolak 2, Kieloch 1, Rutkowski 1.
KS AZS-AWF Biała Podlaska – KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. 25:21 (12:9)
KSZO: Piątkowski, Szewczyk – Goliszewski 8, Kwiatkowski 5, Afanasjev 4, Jeżyna 2, Król 1, Antolak 1, Kożeniewski, Czuwara, Rutkowski.

Sezon 2017/18
KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. – KS AZS-AWF Biała Podlaska 23:27 (13:13)
KSZO: Piątkowski, Zając – Sobut 7, Jeżyna 4, Falasa 3, Wędrak 3, Bulski 2, Goliszewski 2, Afanasjev 1, Antolak 1, Cukierski, Kogutowicz, Telka, Kieloch.
KS AZS-AWF Biała Podlaska – KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. 32:20 (15:7)
KSZO: Piątkowski, Szewczyk – Kieloch 5, Grabowski 4, Bulski 3, Kogutowicz 3, Hubka 3, Sobut 2, Antolak 1, Falasa, Cukierski, Bernacki, Granat, Goliszewski, Wędrak.

Sezon 2018/19
AZS AWF Biała Podlaska – KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. 31:25 (16:13)
KSZO: Piatkowski, Baran, Kijewski – Falasa 7, Grabowski 4, Kogutowicz 3, Telka 2, Włoskiewicz 2, Jeżyna 2, Hubka 2, Bysiak 1, Zielonko 1, Chmielewski 1, Jagiełło.

Niedzielny mecz (3 marca) 16. kolejki I ligi pomiędzy zespołami KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. z AZS AWF Biała Podlaska rozpocznie się o godzinie 17. Serdecznie zapraszamy!

Komentarze

Related Articles