KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Aktualności

Orlen Liga poszerzona! Wracają awanse i spadki!

Orlen Liga poszerzona! Wracają awanse i spadki!
czerwiec 24
19:14 2016

Orlen Liga w sezonie 2016/2017 będzie liczyć 14 drużyn. Do rozgrywek najwyższego szczebla dopuszczeni zostali dwaj pierwszoligowcy – ŁKS Commercecon Łódź oraz KT7 CNC Budowlani Toruń. Zmianie ulegnie także system rozgrywek. Wracają sportowe spadki i awanse.

Prezesi wszystkich klubów Orlen Ligi ostatecznie wyrazili swoją wolę w sprawie przyszłości najlepszych kobiecych rozgrywek w Polsce. Na podstawie przeprowadzonego audytu przez firmę Deloitte Polska ŁKS Commercecon Łódź oraz KT7 CNC Budowlani Toruń spełniły wszystkie wymogi regulaminowe.

Jednocześnie w sezonie 2016/2017 zmianie ulegnie regulamin rozgrywek. Drużyny, które na koniec sezonu zajmą dwa ostatnie miejsca w Orlen Lidze zagrają baraże z dwoma najlepszymi drużynami I ligi, spełniającymi kryteria regulaminowe. Oznacza to powrót do systemu spadków i awansów. W kolejnym sezonie kryteria spadków mają być jeszcze ostrzejsze. Dwa ostatnie zespoły Orlen Ligi spadną do I ligi bezpośrednio, a kolejne dwa (z miejsc 11 i 12) rozegrają baraże z dwoma najlepszymi pierwszoligowcami. W ten sposób Orlen Liga wróci do pierwotnego rozmiaru (12 zespołów).

Rozgrywki Orlen Ligi w sezonie 2016/7 obejmują dwie fazy – fazę zasadnicza, podzieloną na dwie rundy rozgrywane systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż” z udziałem 14 drużyn oraz fazy play-off. O mistrzostwo kraju zagra najlepsza czwórka, natomiast zespoły z miejsc 5-14 zagrają o utrzymanie. W obu przypadkach rozgrywane będą dwumecze, a o awansie do kolejnej rundy zdecydować może również tzw. „złoty set”.

Inaugurację sezonu 2016/2017 zaplanowano na weekend 15-16 października, a runda zasadnicza zakończy się 25 marca przyszłego roku. Faza play-off rozpocznie się 8 kwietnia, a mistrza kraju powinniśmy poznać 3 maja.

 

Komentarze

Related Articles