KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Aktualności

Zostań dawcą szpiku podczas meczu siatkarek KSZO!

Zostań dawcą szpiku podczas meczu siatkarek KSZO!
marzec 18
13:00 2016

KSZO Ostrowiec Św. przystąpił do współpracy z Fundacją DKMS. Podczas najbliższego meczu z zespołem Legionovia Legionowo odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Klub zachęca swoich kibiców do udziału w akcji.

„Zostań dawcą szpiku i podaruj komuś szansę na nowe życie! Chorzy na raka krwi potrzebują Twojej pomocy!”

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
– przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
– pobraniu wymazu z policzka, specjalnymi pałeczkami
-wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Pamiętaj! Zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL.

Są dwie metody pobrania komórek macierzystych:
– W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej.

Przed pobraniem przez 5 dni dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki macierzyste zbiera się metoda zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu ramionach dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. Separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji.
– W 20% przypadków pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej.
Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Komentarze

Related Articles