Donata Kilijańska po raz drugi złota w Olsztynie!

Czerwiec 07
23:38 2014

Pływacy KSZO Ostrowiec Św. po trzech dniach Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców mają już na koncie 3 medale, w tym dwa z najcenniejszego kruszcu. Wszystko to za sprawą będącej w bardzo dobrej formie Donaty Kilijańskiej. Ostrowczanka była dziś najlepsza w konkurencji 400 metrów stylem dowolnym – podobnie jak wczoraj na dwukrotnie krótszym dystansie.

Eliminacje 400 metrów kraulem kobiet nie należały do najszybszych, ale w czołówce było dość „ciasno”, bo sześć najlepszych zawodniczek porannych serii zmieściło się w tabeli wyników w jednej sekundzie. Zwyciężyły dwie reprezentantki gospodyń. Pierwsza z czasem 4:22.21 była Joanna Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn), a tuż za nią jej klubowa koleżanka Monika Czerniak. Donata Kilijańska awansowała do finału z szóstym czasem, ale jej strata do liderki wynosiła zaledwie 54 setne sekundy. Mimo to, w „uprzywilejowanej” sytuacji były olsztynianki, bo to one w biegu po złoto były rozstawione – obok siebie – na centralnych torach. Ustawiona dwa tory dalej Kilijańska od początku narzuciła mocne tempo, prowadząc niemal cały czas – od startu do mety. Tylko na chwilę – na półmetku – oddała prowadzenie Zachoszcz, ale szybko je odzyskała, a na 50 metrów przed końcem wyścigu nad najgroźniejszą rywalką miała prawie 2 sekundy przewagi. Ostatecznie reprezentantka KSZO wyłączyła zegar o 0,96s przed Zachoszcz i 1,50s przed Czerniak, zdobywając swoje drugie złoto tegorocznych letnich mistrzostw kraju.

Z innych reprezentantów KSZO Sonia Wołoszyn i Sebastian Książek na 400 metrów stylem dowolnym solidarnie uplasowali się na 15. pozycji. Wołoszyn w finale B osiągnęła czas 4:34.08, a Książek 4:01.72. Jan Dytkowski zajął 48. miejsce (4:17.20). Wychowanek KSZO Marcin Kaczmarski, startujący w barwach MKP Szczecin, w finale A 400m kraulem uplasował się tuż za podium (3:56.95), przegrywając walkę o brąz ze swoim klubowym kolegą Pawłem Furtkiem o 0,21s.