KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Aktualności

PZPS i PLPS zmieniają zasady! Więcej szans na awans do Orlen Ligi!

PZPS i PLPS zmieniają zasady! Więcej szans na awans do Orlen Ligi!
marzec 20
10:02 2014

W środę w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej zarząd zatwierdził zmiany w żeńskiej siatkówce zaproponowane podczas finałowego turnieju Pucharu Polski, który w dniach 8-9 marca odbywał się w Ostrowcu Św., przez prezesów klubów Orlen Ligi oraz władze Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej. Orlen Liga od sezonu 2014/2015 będzie większa o dwa zespoły, co oznacza, że jeszcze w bieżących rozgrywkach zmienią się – a w zasadzie zostaną rozszerzone – zasady awansu.

W myśl zasady, że w trakcie rozgrywek nie można zmieniać regulaminu, normalnie zostanie dokończona faza play-off, włącznie z jej finałem, w I lidze oraz play-out w Orlen Lidze. Rozegrany zostanie również tradycyjny baraż pomiędzy wicemistrzem I ligi i przedostatnim zespołem ekstraklasy. Dopiero wtedy rozpocznie się procedura rozszerzania Orlen Ligi z 10 do 12 zespołów. W kuluarach mówiło się o dwóch metodach. Jedna z nich zakładała zaproszenie do Orlen Ligi – bez konieczności organizowania dodatkowych gier – przegranych z w/w play-out i barażu. Większe szanse daje się jednak drugiej opcji, która zakłada zorganizowanie w drugiej połowie maja dodatkowego turnieju, mającego wyłonić brakujące dwa zespoły, które należy dokoptować do Orlen Ligi, by ta liczyła w nowym sezonie 12 drużyn. Mają w nim wziąć udział spadkowicz z ekstraklasy (10 miejsce), przegrany barażu o prawo gry w Orlen Lidze oraz dwaj przegrani półfinału play-off  I ligi. Dwa najlepsze wywalczą miejsca w najwyższej klasie rozgrywkowej na przyszły sezon.

Poszerzeniu ma również ulec I liga – z 10 do 12 zespołów, stąd tu również po dokończeniu bieżącego sezonu zaplanowano dodatkowe regulacje, mające na celu uzupełnienie ligi o dodatkowe zespoły.

Wszelkie spekulacje na temat tego, jak mają się odbyć zatwierdzone zmiany, mają zostać przecięte jeszcze pod koniec tego tygodnia. PZPS zapowiedział bowiem ogłoszenie w najbliższych dniach szczegółów dodatkowych zasad spadków i awansów od Orlen Ligi do II ligi.

 

Komentarze

Related Articles