KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Aktualności

Z kim o I ligę?

Z kim o I ligę?
marzec 18
15:36 2014

Do zakończenia sezonu w IV grupie II ligi pozostały dwie kolejki. Szczypiorniści KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. w najbliższą sobotę (godz. 17) rozegrają ostatni „domowy” mecz sezonu zasadniczego, w którym podejmować będą siódemkę sandomierskiej Wisły. O tym, że będzie to bardzo ważny mecz, nie tylko ze względu na dodatkową otoczkę powodowaną atmosferą derbowego spotkania, fanów piłki ręcznej w Ostrowcu Św. raczej nie trzeba przekonywać. Na tę chwilę nasz zespół zajmuje w tabeli drugie miejsce, premiowane grą w barażach o awans do I ligi. Wciąż ma jednak szanse (nie tylko matematyczne) na bezpośrednią promocję na zaplecze PGNiG Superligi. Prześledziliśmy ewentualne drogi podopiecznych Zbigniewa Tłuczyńskiego do awansu.

Bezpośrednio tylko mistrz

Bezpośrednią promocję do I ligi uzyskają wyłącznie mistrzowie czterech grup II ligi. Po rozegraniu 16 z 18 zaplanowanych kolejek w IV grupie II ligi na czele pozostają dwa zespoły – MTS Chrzanów i KSZO Odlewnia Ostrowiec Św. W lepszej sytuacji jest klub z Małopolski, który posiada lepszy bilans bezpośrednich spotkań z drużyną z Ostrowca Św. (zwycięstwo i remis), a ten będzie decydujący przy ustalaniu końcowej kolejności, gdy na finiszu rozgrywek oba zespoły wciąż będą miały na koncie identyczną ilość zdobytych punktów. Trudno spodziewać się, by chrzanowianie zgubili punkty w 17. kolejce, bo podejmować w niej będą outsidera rozgrywek – Orzeł Przeworsk. Nadzieja KSZO na wyprzedzenie rywali pozostaje w meczu na szczycie, zaplanowanym na ostatnią kolejkę, w którym MTS Chrzanów zmierzy się na wyjeździe z trzecim w tabeli MOSiRem Bochnia. Oczywiście, by te kalkulacje miały jakikolwiek sens, ostrowczanie muszą w swoich ostatnich spotkaniach wywalczyć komplet punktów, a rywale na pewno zadania nie będą ułatwiać, zwłaszcza niezwykle groźny we własnej hali Grunwald Ruda Śląską, z którym podopieczni trenera Zbigniewa Tłuczyńskiego zmierzą się na wyjeździe 29 marca. O sile Grunwaldu przekonał się zresztą MTS Chrzanów, który właśnie w Rudzie Śląskiej poniósł jedyną porażkę. Wcześniej (22 marca o godzinie 17) ostrowczanie muszą dopełnić formalności i w meczu derbowym pokonać u siebie sandomierską Wisłę.

Trudne baraże

Gdyby jednak sztuka wyprzedzenia „Cabanów” w tabeli nie udała się, pozostaje jeszcze jedna – choć zdecydowanie dłuższa i trudniejsza – droga do bram I ligi. Drużyny, które w swoich grupach II ligi zajmą na koniec sezonu drugie miejsce, otrzymają szansę gry w dwustopniowych barażach, których stawką będzie awans do I ligi. W pierwszym etapie stworzone zostaną dwie pary, w których zmierzą się wicemistrzowie II ligi – grupy dolnośląskiej (I) i śląskiej (IV) oraz pomorskiej (II) i warszawsko-mazowieckiej (III). Pary te rozegrają między sobą mecz i rewanż, a gospodarz pierwszego spotkania zostanie wyłoniony w drodze losowania. W grupie II po rozegraniu 21 z 26 kolejek na drugim miejscu jest MKS Żagiew Dzierżoniów. Tuż za nim, z dwoma punktami straty, plasuje się SPR Bór Oborniki Śląskie. To właśnie w tych drużynach należy upatrywać ewentualnej pierwszej przeszkody KSZO na (barażowej) drodze do I ligi. Po jej pokonaniu w drugim etapie trzeba będzie się jeszcze dwukrotnie zmierzyć z trzecim od końca zespołem I ligi (gospodarzem pierwszego spotkania będzie I-ligowiec). W tej chwili pozycję tę, w odpowiadającej terytorialnie KSZO grupie B, zajmuje dobrze znane naszym szczypiornistom Zagłębie Sosnowiec (ubiegłoroczny mistrz IV grupy II ligi). Zespół z Sosnowca na pięć kolejek przed końcem sezonu ma 3 punkty przewagi nad znajdującą się w strefie spadkowej Anilaną Łódź i 3 punkty straty nad bezpiecznym SPR Tarnów. I właśnie spośród tych trzech zespołów należy upatrywać ewentualnych rywali KSZO na ostatniej „prostej” do I ligi.

Komentarze

Related Articles