Obrońca Pucharu Polski zbyt mocny dla siatkarek AZS KSZO

Styczeń 29
16:06 2014

Po serii 17. zwycięskich spotkań w sezonie 2013/2014 (15. ligowych i 2. w Pucharze Polski) podopieczne trenera Dariusza Parkitnego w końcu poznały smak porażki. Pogromcą lidera I ligi została jednak drużyna nieprzypadkowa, bo aktualny wicemistrz kraju oraz obrońca Pucharu Polski, a obecnie czwarty zespół Orlen Ligi – naszpikowany reprezentantkami kilku krajów – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza. Zespół prowadzony przez włoskiego szkoleniowca Nicolę Negro pokonał dziś w Ostrowcu Św. w pierwszym meczu VI rundy krajowego pucharu AZS KSZO 3:0.

AZS WSBiP KSZO Ostrowiec – Tauron Dąbrowa Górnicza 0:3 (15:25, 18:25, 23:25)
KSZO: Hatala , Piekarczyk, Dydak 1, Bawoł 11, Soter 6, Ganszczyk 7, Stefańska (libero) oraz Ślęzak 7, Brojek 6, Tobiasz, Kosiorowska 1, Ścibisz (libero).
Tauron: Zaroślińska 18, Camberci 2, Staniucha-Szczurek 6, Gonzaga 6, Adams 7, Liniarska 9, , Strasz (libero) oraz Urban4, Kaczmar.

Bez Katarzyny Brojek i Małgorzaty Ślęzak wyszły na parkiet gospodynie tego spotkania. Ta partia rozegrana została pod dyktando Tauronu, który zwyciężył do 15. Ostrowczanki lepiej zaprezentowały się w drugim secie, jednak i tu w doświadczenie i wyższe umiejętności były po stronie zespołu Orlen Ligi. Największe spustoszenie w jego szeregach siała Katarzyna Zaroślinska, której każdy atak kończył się zdobyciem punktu (w sumie w całym meczu zdobyła ich 18).

Prawdziwy mecz zaczął się jednak dopiero w secie trzecim. Gospodynie zagrały na większym luzie i nawiązały równorzędną grę z rywalkami. To w tej partii ostrowczanki były najbliżej ugrania seta, przegrywając ostatecznie do 23.

W konfrontacji z zespołem z Orlen Ligi, ostrowieckie siatkarki zmagały się nie tyle z rywalem, co głównie ze swoimi słabościami. Zespół który zdominował rozgrywki I ligi, nie ma jednak na co dzień styczności z dużo szybszą i bardziej poukładaną siatkówką. Stąd też początkowo widać było lęk przed ekipą Tauronu. Dopiero kilka skutecznych ataków i bloków dodało wiary we własne umiejętności. Zarówno siatkarki, jak i kibice odżyli w trzecim secie. Ostatecznie, zgodnie z przedmeczowymi przypuszczeniami wygrały rywalki. Ostrowiecki zespół zebrał mimo to wiele ciepłych słów od trenera i zawodniczek Tauronu.

Po meczu powiedzieli:

Nicola Negro (trener Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza): Jestem szczęśliwy z wyniku. Wygrana 3:0 daje nam dobrą pozycję przed drugim meczem w Dąbrowie Górniczej. Nie jestem zadowolony z naszej gry w trzecim secie. Gratuluje postawy w trzecim secie drużynie KSZO, bo pokazała w nim siatkówkę na dobrym poziomie.
Elżbieta Skowrońska (kapitan Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza) Bardzo się cieszymy ze zwycięstwa. W tym roku gramy o dwa mecze więcej, co jest dla nas nowością, bo zawsze byłyśmy w tej czołowej czwórce. To było bardzo fajne doświadczenie. Uważam, że zespół z Ostrowca Św. pokazał całkiem fajną siatkówkę.
Katarzyna Zaroślińska (MVP meczu, Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza): Cieszę się z wygranej, bo na pewno nie był to łatwy mecz. Dziewczyny z Ostrowca Św. zaprezentowały się bardzo fajnie. W nasze szeregi w trzecim secie wkradło się lekkie rozluźnienie. Cieszę się, że zdołaliśmy go wygrać, bo później mogło się potoczyć to inaczej.
Jarosław Kuba (prezes KSZO): Gratuluję zwycięstwa. Czynię to po raz pierwszy w tym sezonie, bo do tej pory nie przegraliśmy żadnego meczu. Dąbrowa Górnicza musiała ten mecz wygrać, a my mogliśmy. Za późno „weszliśmy” w ten mecz. Zaważyły o tym stres, nerwy i spięcie w naszym zespole. Dziękuję za dobre słowa o naszej grze, ale myślę, że zagraliśmy może na 60 procent tego, co potrafimy. O pierwszych dwóch setach trudno coś dobrego powiedzieć. W trzecim zaczęliśmy walczyć, ale w końcówce niestety polegliśmy. Zabrakło mi po naszej stronie tego „pazura”. Z tej porażki trener na pewno wyciągnie wnioski. Z porażką w tym meczu liczyliśmy się, ale liczyliśmy też, że uda nam się wygrać choć jednego seta. Mam nadzieję, że za dwa tygodnie pokażemy lepszą grę.
Dariusz Parkitny (trener AZS KSZO Ostrowiec Św.): Poziom rywalek był wysoki. Dziewczyny nie dały nam pograć. Prezentowały bardzo mocną zagrywkę i szczelny blok, a co za tym idzie w każdym elemencie prezentowały się dobrze. Staraliśmy się jak najlepiej. Chcieliśmy się zaprezentować dobrze z mocnym zespołem. Nasza gra w trzecim secie, przy tym poziomie rywalek, była bardzo dobra. Zabrakło może jednej lub dwóch piłek, żeby wygrać tego seta. Praca i jeszcze raz praca, a efekty będą jeszcze lepsze.
Barbara Bawoł (AZS KSZO Ostrowiec Św.): Gratuluje drużynie z Dąbrowy Górniczej bardzo dobrego meczu. Dziewczyny postawiły nam bardzo trudne warunki. Ich zagrywka – na naszej sali i naszymi piłkami – okazała się kluczem do sukcesu. W pierwszym i drugim secie mieliśmy problemy z przyjęciem. Na pewno byłyśmy też trochę zestresowane, bo dla niektórych był to pierwszy mecz w życiu z zespołem z Orlen Ligi. Na poziomie I ligi chyba nikt nie ma tak szczelnego bloku, jak dziś pokazała nam Dąbrowa Górnicza. Pozostaje się cieszyć, że w trzecim secie podjęliśmy walkę i próbowałyśmy, zabrakło kilku piłek, które podbiłybyśmy trochę mniej nerwowo. Jestem zadowolona, że mogłyśmy się sprawdzić z tak dobrym zespołem. Był to być może przedsmak tego, co wydarzy się w przyszłym roku, oby. Na dzień dzisiejszy pokazałyśmy jednak zbyt mało.